אומניטק

BIM – המודל שכל משקיע ויזם נדל"ן חיי להכיר

איך בונים 5 בתי ספר במחיר של 7? איך חוסכים 10-20% מעלויות הפרויקט עוד לפני שהתחיל? בגרמניה, אנגליה וצרפת, הממשלות הפכו את ה- BIM למשימה לאומית. בישראל, כמו פעמים רבות, המגזר הפרטי באמצעות פורום BIM הוא זה שפועללקדםאת הבשורה החדשה בענף הבניה. סקירה של המפגש השני של פורום BIM ישראל שנערך בשבוע שעבר

השנה היא 1904, העיר בולטימור בארה"ב עולה בלהבות, כששריפה משתוללת כבר שעות רבות ובניינים נופלים באש אחד אחרי השני. הכבאים המקומיים מאבדים תקווה, וצוותי כיבוי מוזנקים מערים סמוכות כדי להציל את המצב. אך מהר מאוד מסתבר שהם חסרי תועלת בגלל הסיבה הפשוטה, אך המדכאת, שברזי הכיבוי בעיר אינם תואמים לאלה של הערים האחרות. המסקנה שהגיעו אליה בארה"ב אחרי שקרוב ל- 1,500 בניינים נהרסו בשריפה, כי יש צורך בסטנדרט אחיד עבור כל הגורמים. ההנחה שחייבים תיאום ומניעת מגדל בבל של ניהול וביצוע פרוייקט בענף הבניה והתשתיות, כפי שקורה כיום לרוב בישראל, היא זו שעומדת מאחורי המגמה העולמית לאימוץ מתודולגיתBIM, ומאחורי הקמת פורום BIM ישראל.

בשבוע שעבר נערך באודיטוריום של חברת תים, נציגת אוטודסק בישראל, המפגש השני של פורום BIM, אשר נועד להתעדכן ולדון בדרכים לקידום ה- BIM בישראל. יזמים, קבלנים, ספקי שירותים מקצועיים, אדריכלים וגופי ממשל פועלים להעביר לגורמים בשוק הישראלי את הערך של BIM ואת הנחיצות את הסטנדרט המתקדם לניהול פרויקטים של נדל"ן ותשתיות.

"אם נחשוב על תרחיש בו לקוח רוצה שינוי בדירה שלו, אז הבקשות צריכות לעבור הרבה אינסטנציות ולקבל אישורים רבים כדי שהמידע יעבור מהלקוח לבנאי. זה מצב טיפוסי. אנו רואים שמנהלי פרויקטים באתר משקיעים הרבה מזמנם בהעברת התקשורת הזאת", ציין פרופ' רפאל זקס, מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, המרצה המרכזי במפגש השני של פורום BIM.

"ככל שהפרויקט הופך לגדול ומורכב יותר, לדוגמא בשכונות שלמות או בפרויקטים של תשתית, החסכון הופך לעצום.במחקר מפורסם משנת 2004, של חוקרים מהמכון הלאומי האמריקאי לתקינה, ניסה לסכם מה העלות הנוספת, הבזבוז, מחוסר שיתוף מידע בענף המידע, והם הגיעו למספר הגדול של 15 מיליארד דולר", אמר פרופ' זקס. "במדינות המתקדמות, אנו רואים שאימוץ BIM מכרסם בבזבוז הזה. באנגליה המתקדמת בתחום, מדברים כיום במחלקת הבינוי של משרד החינוך על כך שבונים 7 בתי ספר במחיר של 5. זאת לאחר אימוץ מואץ של BIM לאורך 4 שנים".

"כולם רוצים BIM, לבעלים זה נותן שליטה, חברות הנדסה יכולת להרוויח ממכירת שירותים ולספק  ערך מוסף ללקוחות, וזה  גם חוסך כסף, ולכן הממשלה הבריטית מעוניינת", אמרה סטייסי סטון, מנהלת מכירות ב- Autodesk, החברה המובילה כיום את עולם הדיגיטציה בתחום הבינוי.

העולם נמצא באימוץ מואץ

בריטניה אכן מובילה כיום את המגמה הגלובלית של אימוץ  BIM, כשהחל מאפריל 2016 כל פרויקט ציבורי יהיה חייב לעמוד ב- BIM רמה 2 – המשמעות שלו הפחתת שגיאות ופסולת ב- 50%. נורווגיה, הולנד, דנמרק ופינלנד נמצאות בשלבים של פיתוח תקינה האמורה להסתיים בקרוב. אחריהן נמצאות צרפת, המשקיעה 20 מיליון יורו בפיתוח פרויקט ה- BIM שלהם, וגרמניה.

"גרמניה היא סיפור מעניין. היא נחשבת למדינה יעילה, אבל בתחום הבינוי והתשתיות הם סבלו ממספר כשלים. לדוגמא, תחנת הרכבת בשטוטגרט נמצאת בפיגור גדול בתקציב ובזמנים, בניין הפילהרמונית בהמבורג נמצא בחריגה כה גדולה  עד כי העירייה עצמה תורמת כסף לפרויקט כדי לסיימו, ונמל התעופה בברלין כה ישן שהוא מתפורר והחדש עדיין לא שם. לכן כיעד לאומי גרמניה מקדמת כיום את הנושא", אמרה סטון.

"ישראל נמצאת בעמדה טובה לאימוץ BIM, אתם מתחילים כשהרבה מהטעויות כבר נלמדו בעולם ואפשר ללמוד מהם", הוסיפה סטון.

תקשורת שחוסכת לכולם

בפשטות, BIM הוא מתודולוגית עבודה בפרויקטים המאפשרת תיאום ברמה גבוהה ביותר בין כל הגורמים בפרויקט. BIM מבטיח שהקבלן ידבר בשפה אחידה עם האדריכל, האדריכל יוכל לתקשר להתנהל באופן נגיש וברור מול גופי הרישוי, וכי אפילו הלקוחות הסופיים יזכו למידע מדויק ואמין אודות הדירה שלהם. BIM למעשה מיישר קו בין המערכות הטכנולוגיות של כל הגורמים כדי שיוכלו להעביר מידע מהאחד לשני. ברמה הגבוהה שלו BIM ומגדיר שימוש כלי תלת מימד שמאפשרים שפה אחידה- כך לדוגמא, יכול קבלן להגיע לשטח ולבחון במבט אחד האם הבניה נעשית לפי התכנון, מבלי להסתבך עם שרטוטי דו מימד.

ניתן בקלות להבין את הערך העצום שמתקבל משיטת עבודה יעילה שכזו: פחות טעויות יקרות שמתגלות בשטח כתוצאה מבעיות תקשורת, תכנון מדויק ונכון יותר של תקציבים ולוחות זמנים, ובסופו של דבר חסכון במשאבים ופסולת,  וכמובן רווח גדול יותר לכל הגורמים בפרויקט.

בבניין מגורים אחד או בשכונה מדובר על הימנעות מטעויות קטנות יחסית, אך יקרות עבור הקבלן. כך לדוגמא, בפרויקטיבניה בישראל בהם עובדים על פי עקרונותBIM קבלנים מספרים על חסכון של 10-15% רק בזכות טיפול יעיל בפסולת. הם מצליחים להימנע  מטעויות ועיכובים בבניה שלאחר מכן מייצרות פסולת שיש לפנות מחוץ ללוח הזמנים המתוכנן. המשמעות עבור היזמים והמשקיעים בפרויקט היא האפשרות לגייס מראש תקציב נמוך יותר (פחות עודפי ביטחון), להיות תחרותיים יותר בתמחור, ובסופו של דבר להרוויח יותר.

"היתרונות של BIM לא מסתיימים בסוף פרויקט הבינוי, אלא ממשיכים גם לשלב התחזוקה של פרויקטים. כאשר כל המידע זמין לאחראים על התחזוקה, הם יכולים לתכנן את הפעילות בצורה מדויקת, ולפתור בעיות במהירות בעת הצורך", אמר בכנס אריק שיבי, מנהל טכנולוגיות תחום אדריכלות ובניה בחברת תים.

היזמים הישראלים חייבים להיות שותפים

"בישראל, פורום BIM שהושק לפני מספר חודשים הציב את הנושא על מסלול המראה,  ובשונה ממקומות אחרים בעולם, המוטיבציה מגיעה כרגע דווקא מצד יזמים וחברות פרטיות, ולא מהממשלה. אך אנו פועלים שזה ישתנה. מה שאנו עושים כאן הוא BIM וולנטרי, בהתנדבות, שרק ישרת את כל הצדדים המעורבים בפרוייקטי בניה ותשתיות", ציין שיבי.  "כאשר בריטניה מכניסה לתוקף תקנה המחייבת עבודה על פי התקן בפרויקטים ציבוריים, אנו מקווים שה- BIM ייהפך כאן לסטנדרט שיאומץ על ידי היזמים ועל ידי הממשלה".

"אחת ממטרות הפורום היא לייצר מאגר ידע בנושא ובסיס לתקינה, ולשם כך כבר תורגם התקן הבריטי, שהוא המתאים ביותר לאימוץ בישראל, והוא מפורסם באופן חופשי באתר הפורום Bimisrael.co.il".

 

מקצוע חדש נולד: מנהל BIM

בעוד מקצועות מסוימים נכחדים בעולם הדיגיטלי, ראה ערך "שרטט", מקצועות חדשים נולדים. האימוץ של BIM כתקן מחייב מייצר דרישה למקצוע חדש: מנהל BIM. התקנים בעולם מגדירים כי בפרויקטים גדולים יש צורך במנהל ייעודי לנושא ה- BIM שמטרתו תהיה להבטיח שיתוף אמין של מידע בין הגורמים השונים – לוודא כי כל גורם מקבל את המידע שהוא זקוק לו. אך, הדברים נכונים לא רק לפרויקטים גדולים. ככל שהתקנים ותהלכי העבודה יתרחבו, למעשה כל משרד תכנון יידרש למנהל BIM משרדי שיחזיק בידע הנדרש בנושא, יוכל לעבוד בתיאום מול גורמים אחרים, ויהיה מעודכן בתהליכי העבודה הטובים ביותר. בפורום BIM ישראל כבר מתכננים פתיחה של קורסים להכשרת מנהלי BIM משרדיים ולהכשרת מנהלי פרויקט BIM.