עיריית הרצליה

הרצליה – חזון והגשמה

הרצליה נוסדה בשנת 1924, והיא נקראת על שמו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. העיר נחשבת לאחת הערים הייחודיות בישראל, כשלאורכה רצועת חוף מרהיבה ודרכי תחבורה נגישות המחברות אותה לכל רחבי מדינת ישראל. בעיר פועלים מרכזי תרבות עשירים בתוכן, מתחמי מסחר והיי-טק, קניונים ומרכזי בילוי, והיא נמצאת בצמיחה מתמדת. כיום אוכלוסייתה מונה כ-100,000 תושבים.

 

מצוינות בחינוך ובתרבות

עיריית הרצליה משקיעה מיליוני שקלים בהקמה, בשיפוץ ובהסדרת בתי ספר וגנים ומאפשרת לתלמידי העיר ליהנות מאחת ממערכות החינוך הטובות ביותר בישראל. ואכן תלמידי העיר זוכים בתחרויות ארציות ובינלאומיות נחשבות בתחומי המדע, הרובוטיקה, הספורט ועוד. במקביל מופעלת תוכניתא.י.ל. לקדם תלמידים עם לקויות למידה והפרעות קשב. המרכז הבינתחומי הרצליה נחשב לאחד ממוסדות החינוך הגבוה והמחקר המובילים בארץ.

בעיר מתקיימים לאורך כל השנה מגוון רחב של אירועי תרבות לכל הגילאים ופועלים בה כמה ממרכזי התרבות הטובים והאיכותיים בישראל, בהם: מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, היכל אמנויות הבמה וסינמטק הרצליה.

 

התחדשות עירונית בתנופה

ברוח חזונו של ראש העיר מתחוללת בהרצליה תנופת בנייה ופיתוח, במסגרת דיור בר השגה, תמ"א 38 ובנייה לכלל הציבור על מנת שניתן יהיה להשאיר בעיר את הצעירים ולשדרג איכות המגורים של תושבי העיר. מדובר בין השאר ב"מתחם הכוכבים" (גליל ים) שם אישרה העירייה היתרי בנייה לחמישה מבנים ראשונים לדיור בר השגה לזוגות צעירים במחירים מפוקחים, 30% מהם מיועדים לבני העיר. תוכנית פינוי בינוי בשיכון ויצמן, בניית מעונות סטודנטים, תוכנית לבנייה בשכונת אפולוניה, תוכניתקריית שחקים בציר שבין שד' הכוכבים, מסילת הרכבת ורח' בן ציון מיכאלי ועוד.

 

 

תיירות ופנאי

להרצליה שבעה חופי ים מטופחים ומושקעים, ובקצה הצפוני של העיר נמצא האתר ההיסטורי אפולוניה, ובו שרידים מהתקופה הפרסית, היוונית והצלבנית. המרינה בעיר היא הגדולה בארץ, עם 800 מקומות עגינה וטיילת יפהפייה המגיעה עד לחופיה הצפוניים של העיר. לנוחותם של תיירים, אנשי עסקים ומבקרים, פועלים בעיר שבעה בתי מלון.

פארק הרצליה, המהווה מרחב ירוק בלב העיר, משתרע על 180 דונם,אשר תוכננו תוך הקפדה על שמירת ערכי איכות הסביבה ושימור בריכת החורף המהווה נכס אקולוגי ייחודי. ברחבי העיר ניתן למצוא גם מגוון של מתקני ספורט סגורים ופתוחים, שבילי הליכה, רשת מסועפת של שבילי רכיבה על אופניים, מתחם "סקייטפארק" ומתחם ספורטק.

 

עיר בת קיימא:

כחלק מחזון העיר, הוכרזה הרצליה עיר בת קיימא הפועלת למען קידום איכות הסביבה. במסגרת זו מתבצעת ההשקיה של פארק הרצליה ע"י שימוש חוזר במי קולחין באיכות מעולה, המוזרמים ממכון הטיהור שבבעלותה. כמו כן, נסללים לאורכה ולרוחבה שבילי אופניים. בכל בתי העיר מוצבים פחים למיחזור פסולת אריזות (פח כתום) בנוסף לפחים למחזור נייר (פח כחול) ופחי אשפה רגילה (פח ירוק) במוקדים שונים בעיר ניצבים פחים למחזור זכוכית.

 

ניהול כספי מצטיין

עיריית הרצליה זכתה בפרס ניהול תקין לשנת 2013-2014 לאחר שעמדה בכל הקריטריונים שקבע המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים לרשויות המקומיות, ובהם: ניהול כספי תקין, ניהול ארגוני תקין הכולל שכר כוח אדם, מערך השירותים לתושבים ותכנון ובנייה.

הפעילות העסקית והכלכלית של הרצליה זכתה גם היא להישג: מקום ראשון מבחינת היחס שבין מספר  התושבים למספר העסקים בעיר. בדירוג, המתייחס לערים הבינוניות,היחס בהרצליה עומד על  6 תושבים לכל בית עסק.

 

 

עיר נגישה:

גם בתחום הנגישות למען אנשים עם מוגבלות, מובילה הרצליה בקידום הנושא בחומי התשתיות, החינוך והתרבות. הרצליה אף הצטרפה ל"אמנת ברצלונה" לנגישות עירונית, אשר תוביל לשיתופי פעולה עם ערים אחרות באירופה, לקידום שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות ומעורבותם בקהילה.

 

היי-טק ותעסוקה:

אזור התעסוקה והעסקים במערב העיר מהווה אחת מבירות המסחר והתיירות של ישראל, בזכות קריית ההיי-טק שבו. באזור, שהשטח הבנוי בו משתרע על כ-525,000 מ"ר, פועלות חברות מובילות בתעשיית ההיי-טק הישראלית והבינלאומית.

 

פוטנציאל צמיחה:

הרצליה נמצאת בתהליך מתמיד של התחדשות והתפתחות, כדי להבטיח לתושבים את רמת החיים הגבוהה ביותר. הנדל"ן בהרצליה מספק את אחת התשואות הטובות בישראל. היקף המשאבים המופנים לפיתוח עתודות הקרקע הזמינות, מול מלאי המקרקעין המוגבל במרכז הארץ, מעניקים יתרון להרצליה. הם גם מחזקים את האטרקטיביות שלה תוך שיפור מעמדה בתחום הכלכלי-תרבותי ומיצובה כאלטרנטיבה מועדפת לאוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית גבוהה.

גם בימים אלה שוקדת העירייה על פרויקטים שיקדמו פיתוח אורבני וכלכלי בשנים הבאות. בין שלל תוכניות הבנייה והפיתוח, אושרו גם תוכניות ייחודיות לדיור בר השגה לצד התחדשות עירונית בלתי פוסקת ברחבי העיר, הכוללת תוכניות לחידוש שכונות, הקמת גינות ציבוריות ושיפוץ מבנים ומוסדות חינוך.