צברים

 

פרוייקט יאפא: בשורת המגורים החדשה של תל אביב-יפו אמירה חברתית, הזדמנות כלכלית.

 

עיר הנדל"ן: אות הוקרה מטעם מרכז הבנייה הישראלי מוענק לחברת צברים בבעלות רוני צברי, על פרויקט "יאפא" פרוייקט יזמי פורץ דרך הפונה אל קהילת הסטודנטים. השכונה בה הוחלט להקים את הפרויקט הינה שכונה ג' ביפו, שלא עברה התחדשות עירונית ומאוכלסת בעיקר באוכלוסיה מבוגרת ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, הפרוייקט צפוי לשנות ולחזק את השכונה בטווח הארוך.  צברי "התחדשות עירונית יכולה להביא לתועלת חברתית-קהילתית באמצעות יצירת תמהיל חברתי המאפשר שילוב בין אוכלוסיות שונות בעיר ומשם גם להתחדשות חברתית"

 

מאת: אריאל נוי

האם הצליחו לפצח את הנוסחה של דיור בר השגה?  חברת צברים בבעלות רוני צברי, חברת הבת של חברת ר. צברי, היא חברה המרכזת את כלל פעילות החברה בתחום ההתחדשות העירונית.

פרויקט "יאפא" מציג את בשורת המגורים החדשה של תל אביב-יפו. הפרויקט מציע הזדמנות אטרקטיבית להיות חלק  משכונה צעירה ומתפתחת, המסתמנת כדבר החם  הבא של תל אביב. חוף הים נמצא במרחק הליכה, הפרויקט נמצא בסמוך למוסדות חינוך ואקדמיה, תרבות, מסחר  ופנאי, יש נגישות גבוהה לכל מקום בתל אביב וגוש דן ומגוון רחב של אפשרויות מגורים. השכונה בה הוחלט להקים את הפרויקט הינה שכונה ג' ביפו, שלא עברה התחדשות עירונית ומאוכלסת בעיקר באוכלוסיה מבוגרת ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. על פי החזון של החברה בכדי לשנות ולחזק את השכונה בטווח הארוך, החברה זיהתה פוטנציאל בקהל הסטודנטים וחברה ל"בית האקדמי" השייך להתאחדות הסטודנטים. כך הפך פרויקט יאפא לפרויקט הראשון בישראל שהציע לסטודנטים דירה חדשה באזור המרכז, במחיר משתלם ובמרחק של כ-300 מטר מהים.

לדברי רוני צברי כחלק מהחזון, מהאסטרטגיה ומהערכים של חברת צברים, הוא רואה את עצמו מחויבלמעורבות פעילה ומובילה בחברה ובקהילה, לצד הפעילות העסקית והיוזמה בתחום הנדל"ן.צברי מסביר: "התחדשות עירונית אינה רק אקט של שינוי המרחב הפיזי. למעשה זהו אקט חברתי, אולי אפילו אידיאולוגי, שביכולתו להשפיע על הקבוצות השונות בשכונה ואפילו בעיר כולה. לכן ראוי לגבש כלים נורמטיביים כמו הגשת נספח חברתי-קהילתי שיוצג בפני ועדת התכנון כחלק מהמסמכים לשם אישורה של התכנית".

החברה פועלת להשבחה, שדרוג וחיזור מבנים ומעורבת בפרויקטים רבים, כולם מסוג התחדשות עירונית הממוקמים באזורי ביקוש בגוש דן, השרון וירושלים. חלק מהפרויקטים מצויים בשלבי תכנון וייזום וחלקם בשלבי הביצוע. בסה"כ מדובר במאות יחידות דיור.  "התחדשות עירונית יכולה להביא לתועלת חברתית-קהילתית באמצעות יצירת תמהיל חברתי המאפשר שילוב בין אוכלוסיות שונות בעיר ומשם גם להתחדשות חברתית", מסביר צברי.

חזון החברה הוא שהוביל את צברי לפנות אל קהילות חדשות אשר איש לא פנה אליהן בעבר. כך למשל בפרויקט יאפא צברי פנה אל קהילת הסטודנטים המחפשת פתרונות דיור בר השגה במסגרת פרויקט התחדשות עירונית ובד בבד ראה בכך כמהלך שעשוי לחזק את הקהילה הקיימת. למעשה הפרויקט נולד כפתרון חברתי וקהילתי – מחד, מטרתו לסייע לבעלי הדירות אשר ידם אינם משגת לשאת בעלויות תיקון הליקויים הבטיחותיים שנתגלו בבניינים הישנים ומאידך, לשלב בשכונה אוכלוסייה חזקה ואיכותית של סטודנטים שישתלבו בקהילה.

הפרויקט ממוקם ברחוב טוכולסקי באזור המתפתח של יפו בסמוך לים וליד המכללה האקדמית תל-אביב-יפו וכולל 6 בניינים עליהם התווספו זכויות בנייה של 3.5 קומות נוספות וקומת קרקע. במהלך שיווקי חברה חברת צברים להתאחדות הסטודנטים והציעה לסטודנטים 108 יחידות דיור במחירים ובתנאים מיוחדים. בתוך שעתיים נמכרו 101 דירות. הפרויקט שווק במסגרת מועדון "הבית האקדמי", ואפשר לסטודנטים לרכוש דירות בפרויקט במחירים מוזלים ועם הון עצמי התחלתי נמוך במיוחד.

"בחרנו לפנות אל קהל הסטודנטים מתוך הכרה שציבור הסטודנטים הוא קהל היעד החשוב ביותר של מדינת ישראל וכי את ההזדמנות האמיתית לשינוי יש לעשות דווקא איתו", מציין צברי. "כחלק מהחזון, מהאסטרטגיה ומהערכים של חברת צברים, אנו רואים עצמנו מחויביםלמעורבות פעילה ומובילה בחברה ובקהילה, לצד הפעילות העסקית והיוזמה בתחום הנדל"ן. על-פי תפישה זו, התחדשות עירונית וקידום סטודנטים לחלום הדירה, אינם רק אקט מסחרי אלא גם אקט חברתי".