ד"ר ברנרד רסקין -

מייסד ומנכ"ל RE/MAX ישראל

ברנרד רסקין הינו מייסד ומנכ"ל רי/מקס בישראל. ברנרד הקים את החברה בשנת 1995.
מתחילת דרכו בענף הנדל"ן והתיווך, פעל ברנרד בשיטות עבודה שנתפסו כ"לא שגרתיות" ולא פעם נתפסו כלא מתאימות לשוק הישראלי, כיום אותן השיטות הפכו למודל חיקוי של כל הענף.
כיום RE/MAX היא רשת התיווך הגדולה בישראל, המפעילה כ- 100 סניפים ומעל 1,100 סוכנים ברחבי המדינה.
ברנרד פעיל בתחום הנדל"ן מעל 30 שנה, לפני שהקים את רשת RE/MAX בישראל היה חבר בהנהלת הצוות שהקים את פרויקט ממילא בירושלים ומנהל השיווק שלו. קודם לכן, עבד ביזמות בקבוצת גירון. הוא בוגר אוניברסיטת Cape Town בדרום אפריקה ובעל דוקטורט מבית הספר Wharton באוניברסיטת Pennsylvania ארה"ב. בעברו הרחוק יותר שימש ברנרד כמרצה באוניברסיטת Pennsylvania, באוניברסיטת Temple בפילדלפיה ובאוניברסיטת בר אילן בישראל.
דרכו העסקית של ברנרד לוותה תמיד בתרומה ועשיה, כבר כעולה חדש לפני 33 שנים ובתחילת דרכו העסקית החל את פעילותו התנדבותית.
עד היום הוא עוסק בעשיה הקרובה לליבו, דוגמת העצמת נוער שוליים.
הוא מקדם פעילות התנדבותית של כלל חברי רשת RE/MAX ולא רק תרומה כספית בעמותת "גדולים מהחיים" התומכת ומסייעת לילדים חולי סרטן.

למה בחרת לעסוק דווקא בנדל"ן?
"אנשים תמיד יצטרכו לאכול ותמיד יזדקקו לקורת גג – העדפתי את הנדל"ן על פי האוכל. נדל"ן הוא מוצר נצחי".

אם היית יכול לשנות דבר אחד בענף הנדל"ן- מה היית משנה?
עמלת תיווך תשולם ע"י המוכר בלבד ולא תגבה עמלה מהקונה. כך נהוג כיום במדינות רבות בעולם בהן שוק התיווך יעיל יותר. הדבר ישרת טוב יותר את לקוח הקצה.

הקונפליקט בין מדינה לרשויות מקומיות:
המצב הקיים בישראל בו אין מספיק דירות חדשות בשוק, די נפוץ בעולם המערבי ונובע דווקא מתהליך האישורים ברשויות המקומיות ופחות מהממשלה.
בכל העולם קיימות התנגדויות למגדלים והגדלת צפיפות המגורים מצד הרשויות המקומיות. תפקיד הממשלה הוא לעודד את המגזר העסקי לבנות ולתת לשוק את התנאים האופטימליים של התפתחות.
התערבות הממשלה בענף הנדל"ן עושה בדיוק את ההפך ובכך גורמת לאי וודאות וחוסר יציבות.
יזם היודע שחסרות דירות במדינת ישראל, אמור להיכנס לפרויקטים חדשים בכל הזדמנות. קריאה של הממשלה להורדה דרסטית במחירים רק גורמת לכך שהיזמים חושבים פעמיים לפני שמתחילים פרויקטים חדשים.
אם הממשלה הייתה נותנת יותר הזדמנויות במקום ריבוי הצהרות, הינו רואים בניה רחבה יותר.
לדוגמא: הרצון של הממשלה להוריד את כמות המשקיעים בשוק הנדל"ן תורמת לספקות לגבי הצלחת פרויקטים חדשים בשל ירידה בביקושים, דבר המעלה את מחירי השכירות בעקבות צמצום ההיצע של דירות להשכרה והגדלת הוצאות המשקיע.
תפקיד הממשלה לדאוג לפחות בירוקרטיה ולפשט את תהליכי היזמות ועל ידי כך יגדילו את מלאי הדירות במדינת ישראל.