פרופ' אדריכל משה צור -

מנכ"ל ובעלים, מ.צור אדריכלים

אדריכל, מתכנן הפרוייקט ובעלים ומתכנן ראשי, משה צור אדריכלים בוני ערים.

משה צור נולד יחד עם מדינת ישראל, ב– 1948, בתל אביב, בן יחיד להורים ניצולי שואה. עובדות אלה הן תמצית הווייתו, ועיצבו את דמותו. הוריו שרדו את השואה בדרך הקשה ביותר. בהחלצם ממחנות המוות הוצעו להם אזרחות ובית בשווייץ, אך הם סרבו ועלו כמעפילים לפלשתינה. אביו נפצע קשה במלחמת השחרור, אך כל אלה רק הגבירו את דבקותו בחיים ובעשייה. את נחישותו, יחד עם קשר בל יינתק לארץ – הנחיל לבנו משה. משה למד באורט טכניקום גבעתיים, במגמת אדריכלות, אותו סיים בהצטיינות ראויה לשבח כל השנים.

ב-1967 התגייס לצבא, שם הוצב למחלקת התכנון של חיל הים בחיפה ותיפקד כאדריכל החיל. עם שיחרורו ב 1969 התחיל משה ללמוד בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. במהלך לימודיו סיים כל שנה בהצטיינות ראויה לשבח (מצטיין נשיא) ובלט מאוד כסטודנט. במקביל ללימודים, עבד משה כל השנים: בהוראה בבי"ס להנדסאים בסמ"ת בחיפה, במשרדי תכנון בחיפה ובלילות ביצע פרספקטיבות עבור משרדי אדריכלים.

בשנת 1976 פתח משה משרד עצמאי יחד עם חבר ללימודים וב 1978 ביום הולדתו ה-30, נפרד משותפו ופתח את משרדו "משה צור אדריכלים בוני ערים". תחילה בתכנון פרוייקטים ציבוריים ועבור משרד השיכון, ומיד החל בעבודה מול יזמים וחברות פרטיות. במשך השנים זכה בפרסים רבים ובציונים לשבח. פרס רכטר לאדריכלות קיבל בשנת 1988 (בהיותו בן 40 ) עבור תכנון בית אלביט בחיפה.

מתוך החלטה מודעת, עוסק משה במשרדו בכל תחומי התכנון האדריכלי ולא מסתגר בנישה מקצועית כלשהי: מגורים, מסחר, תעסוקה, מבני ציבור, תב"עות- "כולם היו בניו". כל פרוייקט במשרד מתחיל על שולחנו.

ב-1985, הצטרף לטכניון ומאוחר יותר קיבל תואר פרופסור חבר ובמקביל להוראה, היה מרכז פרוייקטי הגמר בקורס ה'. משה פתח קורס חדש בנושא טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות והוביל אותו שנים מספר בפקולטה.

לפני כעשרים שנה התחיל משה את פריצת הדרך של אדריכלים ישראלים באירופה. עד  כה טיפל בפרוייקטים ב- 31 ארצות מברזיל ועד תאילנד ובעיקר באירופה, שם הוא נחשב אדריכל-על בינלאומי מישראל המפיץ את שמה הטוב בניכר.

ארנה אשתו, אותה פגש בעבודתו כסטודנט במשרד פרופ' מנספלד בחיפה ומאז לא נפרדו דרכיהם, הינה אדרכלית בעלת תואר שני מהטכניון, עובדת איתו 30 שנה, שותפה במשרד ומנהלת אותו עסקית. להם שני בנים תאומים, אסף ויואב, שנולדו בשנת 1985. נוסף למשה בת מנשואים קודמים, מיה ילידת 1974.

כיום במשרד מע  70 אדריכלים, ובהם 5 שותפים, המטפלים בו בזמן בעשרות פרוייקטים בארץ ובעולם ויחד מנהלים ומובילים כולם באהבה ובשמחה את המפעל העצום והנפלא שהקים משה לפני שנים.